Zgjateni jetën përmes vrapimit

Vrapimi, si edhe çdo aktivitet tjetër fizik, ndihmon njerëzit të jetojnë më gjatë, tregojnë shumë studime amerikane.

Duke vrapuar tre deri katër orë në javë ose duke bërë ndonjë aktivitet ekuivalent fizik, do të jetoni më gjatë dhe do të keni jetë më të shëndetshme.

Një nga studimet, e zhvilluara nga Universiteti Stanford në Kaliforni, ka nxjerrë në pah se anëtarët e klubeve të vrapimit me moshë mesatare, kishin qenë shumë më pak të rrezikuar që të vdesin në moshë të re, në krahasim me ata të cilët nuk vrapojnë.

Studimet tregojnë se vrapimi jo vetëm që zvogëlon rrezikun për sëmundjet e zemrës, por njëkohësisht zvogëlon rrezikun për zhvillimin e tumoreve dhe sëmundjeve nervore, siç është sëmundja Alzheimer./mjeku/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).