Zëvendëskryeministri italian Tajani: Tensionet në veri rrezikojnë stabilitetin në rajon

Ministri i Jashtëm i Italisë, Antonio Tajani ka thënë sot se tensionet në veri të Kosovës rrezikojnë stabilitetin në rajon, ndërsa bëri të ditur se pas një bisede me kryeministrin Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq u ka bërë thirrje që të shmangin veprimet e njëanshme.

Tajani, njëherësh zëvendëskryeministër i Italisë theksoi se duhet të nxitet dialogu Kosovë-Serbi dhe se Italia dëshiron të jetë protagoniste e paqes në Ballkan.

“Tensionet në veri të Kosovës rrezikojnë stabilitetin në rajon. I telefonova presidentit Vuçiq dhe kryeministri Kurti, duke u kërkuar që të shmangin veprimet e njëanshme. Italia dëshiron të jetë protagoniste e paqes në Ballkan. Le të nxisim dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës”, shkruan Tajani në Twitter. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS