RCCOLA

Zëvendëskryeministri i Maqedonisë, Grubi: E kam lexuar draftin e Ramës për Asociacionin, e përkrah plotësisht

/ 2 minuta lexim
ARKATANA

Zëvendëskryeministri i Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi, ka deklaruar këtë të shtunë se e ka parë draft-statutin e hartuar nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, për krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në veri të Kosovës.

Grubi ka zgjedhur të mos flasë për pika specifike, megjithatë ka shprehur mbështetje të plotë për draftin.

Zëvendëskryeministri i Maqedonisë së Veriut ka thënë se iniciativa e kryeministrit Rama i hap rrugë shtensionimit të situatës në veri të Kosovës.

“E lexova draftin, kisha komunikime dhe me autoritetet në Shqipëri dhe jap përkrahje të plotë për çdo përpjekje për të tejkaluar këtë situatë të krijuar në veri të Kosovës, por edhe midis Kosovës dhe Serbisë si dy shtete, por edhe midis Kosovës dhe bashkisë ndërkombëtare dhe veçanërisht SHBA-ve në rrethanat e reja të krijuara.

ARKATANA

Çdo iniciativë dhe nismë mbi të cilën mund të ndërtohen marrëveshje të mëtejshme është e mirëpritur. Përgëzoj kryeministrin Rama për gatishmërinë që t’i prijë këtij procesi për të ofruar një zgjidhje të qëndrueshme. Për ne zgjidhja e vetme është njohja reciproke mes dy shteteve dhe këtë e përkrahim dhe ky është qëndrimi ynë shtetëror”, ka deklaruar Grubi në Euroneës Albania.

Gjithashtu ai ka shtuar: “E kam lexuar dhe kam komunikuar me autoritetet shqiptare dhe kam përkrahje të plotë për iniciativën e kryeministrit Rama, si një nismë e mirë për të vijuar drejt zgjidhjes së problemit në Veri, por edhe përfundimisht mes Kosovës dhe Serbisë me njohjen reciproke”.

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, gjatë kësaj jave ka bërë të ditur se i ka dorëzuar një draft të Asociacionit kancelarit gjerman, Olaf Scholz dhe presidentit francez, Emmanuel Macron. Ky dokument në bazë të raportimeve të premten është vlerësuar si serioz nga Bashkimi Evropian.

E Qeveria e Kosovës i është përgjigjur propozimit të kryeministrit Rama, duke thënë se nga Shqipëria zyrtare presin mbështetje pasi ndërmjetësues tashmë janë bërë shumë./Telegrafi/