Zëvendëskryeministri e jep një datë për përmbylljen e bisedimeve me serbët

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka vlerësuar se koha e fundit për përmbylljen e dialogut me Serbinë duhet të jetë ky vit ose viti i ardhshëm.

“2019-2020 mund të jetë për neve mundësi e fundit historike nëse duam ta mbyllim më 2019-2020, dhe jo më 2030, shtetndërtimin e Kosovës”, ka thënë ai në Klan Kosova.

“Dialogu Kosovë-Serbi nuk ka të bëjë shumë me atë se sa mund t’i bie Serbisë mirë. Dialogu ka të bëjë me atë se a duam ta mbyllim shtetndërtimin e Kosovës duke e ngritur flamurin e Kosovës në OKB apo duam që të presim edhe 10 vjetët e ardhshme”.

“Në pikëpamjen time arritjet shumë të vonuar të një populli nuk janë edhe arritje. Nëse arrin ti të anëtarësohesh në OKB në vitin 2030 nuk e di se cila do të jetë më Organizata e Kombeve të Bashkuara, cili do të jetë rendi ndërkombëtar ose mundësitë e mëdha”.

Ai është shprehur optimist se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë do të përmbyllet me një marrëveshje finale në fund të këtij viti ose në pranverën e vitit 2020.

“Në bazë të takimeve që kam pasë 2-3 javët e fundit, pa dhënë shumë detaje, deri në fund të vitit 2019 ose në mars të vitit 2020 pritet që të përmbyllet dialogu Kosovë-Serbi me një marrëveshje që është njohja e ndërsjellë”.

“Është agjendë edhe europiane edhe amerikane e cila do të shpaloset”.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).