Zemra atdhetare e fshatit Orizare

Teksti, muzika dhe interpretimi : Demir Krasniqi –

Do t’ këndoj i bindur me një këngë krenare –
Për një trim të lindur n’ fshatin Orizare !
Do t’ këndoj me zemër , këngë një veprimtari –
Atdhetar me emër , është Fuat Jashari !
Refreni :
Orizare , moj Orizare ,
Ti gjithmonë do t’ jesh krenare !
Me djemtë tu përparimtarë –
Për bashkimin mbarëkombëtarë !

I lindur dhe rritur n’ fshatin Orizare –
Ishte n’ ballë i ngritur n’ rezistencën tonë kombëtare !
Kështu që nga viti 1981 –
Kudo u dallua , shembull për trimëri !
Refreni :
Orizare , moj Orizare …etj.

Aktivist Fuat Jashari , ishte trim kreshnik ,
Ishte sypatrembur , i burgosur politik !…
N’ krye të çdo aktiviteti ishte prijatar ,
Kulturor , arsimor dhe humanitar !…
Refreni :
Orizare , moj Orizare …etj.

Por , me sy të hapur na shkoi në amshim –
Me një ëndërr jetësore për realizim !
Atë ëndërr jetësore të bashkimit kombëtar –
Që ta realizojnë pasardhësit tonë shqiptarë !
Refreni :
Orizare , moj Orizare …etj.

Familjes së tij dhe miqve të gjallë –
Ua la një pasuri për kujtim dhe mall !
Të cilën e fitoi me punë dhe mundim –
Duke derdhë shumë djersë me plot vetëmohim !
Refreni :
Orizare , moj Orizare …etj.

Për Fuat Jasharin , lutemi nga çdo anë –
Ty , të qoftë i lehtë dheu i tokës nënë !
Të qoftë i lehtë dheu , shoku ynë i rrallë –
Nuk të harrojmë kurrë , deri sa t’ jem gjallë !

Refreni :
Orizare , moj Orizare …etj.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).