Yndyra në dietë është një temë shumë interesante

Ju mund të mos dëgjoni shumë njerëz që thonë se duan më shumë yndyrë, megjithatë trupi ynë ka nevojë për yndyrë për të funksionuar siç duhet.

Është një nga tre makronutrientët, së bashku me proteinat dhe karbohidratet, që na duhen për të mbijetuar, shpjegojnë dietologët. Megjithëse shëndeti ynë mund të rrezikohet nëse nuk hamë mjaftueshëm yndyrë, nga ana tjetër, konsumimi i tepërt i yndyrës mund të sjellë edhe disa pasoja të padëshiruara.

“Për një shëndet të mirë, ne duhet të balancojmë makronutrientët. Unë gjithmonë i inkurajoj klientët e mi që të konsumojnë mjaftueshëm yndyrë, karbohidrate dhe proteina në çdo vakt”, thotë dietologia e regjistruar Jessica Jones. “Burimet e pasura me lëndë ushqyese të yndyrës dietike si arrat, farat, peshku yndyror dhe avokado mund të kenë efekte pozitive në shëndetin e përgjithshëm. Yndyra është thelbësore në sigurimin e energjisë dhe ndihmon në përthithjen e vitaminave të tretshme në yndyrë.”

Megjithatë, ashtu si shumë gjëra si puna, stërvitja, kënaqësia e njerëzve dhe gjëra të tjera të mira, edhe yndyrnat e mira mund të jenë të këqija për ju kur përdoren së tepërmi.

Të rriturit duhet të kufizojnë kaloritë e tyre totale nga yndyrat dhe vajrat në 20 deri në 35 për qind të marrjes së tyre ditore të kalorive, thonë dietologët, ndërsa yndyrat e ngopura duhet të përbëjnë vetëm rreth 10 për qind ose më pak të kalorive të tyre ditore, raporton Eat This

Por çfarë ndodh në të vërtetë me trupin tonë nëse hedhim shumë yndyrë në të? Siç shpjegojnë ekspertët, mund të ndodhin ndryshimet e mëposhtme:

Kolesteroli i ngritur
Shtimi në peshë
Rritja e rrezikut të sëmundjeve të zemrës dhe sistemit të qarkullimit të gjakut
Rritja e rrezikut të sulmit në zemër
Sëmundjet e mëlçisë
Diabeti
Ndryshimet me tretjen
Rritja e rrezikut të kancerit
Dobësimi i funksioneve njohëse

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS