Ymeri: Qytetarë të Luginës, mos pritini diçka të mirë prej Thaçit

Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri ka thënë se ndryshimet kushtetuese të cilat po i propozon kryeministri Hashim Thaçi, në fakt synojnë një efekt tjetër e jo përmirësimin e gjendjes së shqiptarëve në Luginën e Preshevës.

“Parashikoj që në kuadër të këtyre ndryshimeve kushtetuese do të përfshihen edhe ndryshimet që kanë të bëjnë me zbatimin e marrëveshjes në Bruksel. Kur të vijnë në Kuvend, deputetët e shumicës do të votojnë vetëm amendamentet që kanë të bëjnë me marrëveshjen e Brukselit, por nuk do të votohet amendamenti që ka të bëjë me Luginën e Preshevës”, ka thënë Imeri, në seancën e Kuvendit të Kosovës.

Ai i ka porositur shqiptarët e Luginës së Preshevës se nuk duhet të kenë shumë shpresë për shkak se “Kosova e re do të jetë e keqe edhe për kosovarët, e lëre më për shqiptarët e Preshevës”.

“Ju mos prisni që të ketë diçka të mirë prej Thaçit, kur ju tha: Përse se keni mbrojtur lapidarin, shiheni serbët se si i mbrojnë barrikadat’, ka thënë Imeri.

Në anën tjetër, deputeti nga radhët e PDK-së, Fadil Demaku ka thënë se deputetët e Vetëvendosjes janë të prirë që edhe eklipset kur ndodhin ta fajësojnë kryeministrin Thaçi.

Ai ka theksuar se institucionet duhet të jenë të kujdesshme për të realizuar të drejtat e shqiptarëve atje në mënyrë institucionale. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).