Ymeri: Byroja kundër korrupsionit merr kuptim vetëm kur politikbyroja Pronto përfundon në opozitë

Kandidati për deputet nga radhët e koalicionit AAK-PSD, Visar Ymeri, ka thënë se kryetari i PDK-së, Kadri Veseli po vazhdon të mashtrojë me idenë e luftimit të korrupsionit.

“Byroja kundër korrupsionit e Kadri Veselit mund të merr kuptim vetëm kur politikbyroja Pronto përfundon në opozitë”, ka thënë Ymeri.

“Kandidati i Partisë Demokratike të Kosovës për Kryeministër, Kadri Veseli, po vazhdon ta mashtrojë opinionin. Luftë ndaj korrupsionit? Byro kundër korrupsionit? Kush? Njëri nga kryeprotagonistët e aferës “Pronto”. Njëri nga drejtuesit e partisë që e ka ushtruar pushtetin përgjatë më shumë se dhjetë vite, qeverisje gjatë së cilës kanë ndodhur deformimet e degradime shumë të mëdha ekonomike, sociale, e politike”.

“Byroja kundër korrupsionit mund të ketë kuptim vetëm kur Politbyroja “Pronto” do të jep përgjegjësi politike e juridike”, ka shkruar Ymeri në Facebook.

“Për këtë duhet ta kemi një gjyqësor profesional dhe të pavarur nga pushteti politik. Kjo nuk bëhet pa dalur në opozitë Politbyroja “Pronto” që e ka (ende) vendimmarrjen kryesore në PDK. Kjo mund të bëhet vetëm nga ata që kanë 100% vendosmëri, dije dhe guxim”.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).