Ylli i padiskutueshëm i Kosovës: Jam krenar që jam pjesë e kësaj Kombëtareje

Fidan Aliti ndihet krenar që është pjesë e Kombëtares më të re në Evropë, Kosovës, me të cilën është duke e kaluar një periudhë të ëndërruar në karrierën e tij profesionale.

Mbrojtësi i klubit elitar suedez, Kalmar, nuk ka harruar po ashtu t’i falënderojë tifozët për përkrahjen e madhe që i kanë dhënë Kombëtares verdhekaltër në vazhdimësi, shkruan Gazeta Express.

Ish-qendërmbrojtësi i Skënderbeut i ndihmoi Kosovës në dy ndeshjet e Grupit A kualifikuese për EURO 2020; në barazimin 1:1 me Malin e Zi në Podgoricë dhe në triumfin historik 3:2 kundër Bullgarisë në Sofje në fillim të qershorit, si titullar i padiskutueshëm.

Tani, pak ditë pasi e ka kryer obligimin e tij me Kombëtaren para pushimeve verore, 25-vjeçari ka zgjedhur rrjetet sociale për ta shfaqur krenarinë e tij me atdheun që e përfaqëson.

“Jam krenar që jam pjesë e kësaj Kombëtareje. Faleminderit të gjithëve për përkrahjen”, shkroi Aliti në mbishkrimin e një fotografive në llogarinë e vet zyrtare në Instagram, ku shihet në fanellën dardane.

Aliti ende nuk e ka shënuar golin e parë në fanellën e Kosovës, në 13 paraqitjet e tij deri tani në të gjithë garat.

Ai, megjithatë, ka qenë shtyllë në mbrojtjen e Bernard Challandes në turneun inaugurues të UEFA-s, Ligën e Kombeve, ku Kosova la gjurmë të mëdha duke u promovuar nga Liga e fundit, D, në Ligën C, si dhe duke siguruar një vend në play-off për kualifikim në Kampionatin Evropian përmes një rrugë dytësore.

Ai ka thënë edhe kontributin e tij si titullar i padiskutueshëm në tri ndeshjet e para deri tani në kualifikime për EURO 2020. /Gazeta Express/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).