Xhandarët serbë si “xhokerë” në bisedime

Përqendrimi i forcave serbe të sigurisë në disa fshatra të Bujanocit është njëri prej veprimeve të përsëritura për të ngritur tensionin gjatë procesit të bisedimeve me Kosovën, ka vlerësuar kryetari i Komunës së Bujanocit, Nagip Arifi.

“Qëllimi i Serbisë është që të frikësohet popullata e t’i lëshojmë vatrat. Por, do t’i përdorim të gjitha mjetet që i kemi në dispozicion. Edhe SHBA-të dhe BE-ja, nuk do të lejojnë që Serbia të shkaktojë tensione të mëdha”, ka thënë Arifi për “Tribuna Shqiptare”.

Arifi thotë se Shqipëria duhet të bëjë më shumë për shqiptarët e Luginës, ndërsa Kosovës i duhet të merret më shumë me problemet e veta.

E ndërkohë, njëri për ish-komandantëve të UÇPMB-së, Lulzim Ibishi, thekson se drejtuesit e institucioneve në Luginën e Preshevës janë të fokusuar për t’u pasuruar, e jo për të zgjidhur problemet e banorëve të kësaj pjese./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).