Vrau gruan në Itali, shqiptari dënohet me 30 vite burg

Gjykata e Apelit e Bolonjës konfirmoi dënimin me 30 vjet burgim për shqiptarin Xhevdet Mehmeti, 58 vjeç, i cili goditi me thikë gruan e tij, Elsa Terziu.

Krimi i rëndë ndodhi në banesën e familjes në Viale Dante në Piacenza.

Zëvendës Prokurori i Përgjithshëm Valter Giovannini në aktakuzën e tij, kërkoi konfirmimin e dënimit të shkallës së parë duke iu referuar “tërbimit të veçantë për gruan e tij, e cila më shumë se një herë u kishte treguar fëmijëve frikë se mos u vriste“.

Çifti shqiptar, prindër të dy fëmijëve kishte pasur probleme edhe më parë.

Në momentin e ngjarjes, një nga fëmijët ishte në shtëpi duke lajmëruar policinë.

“Rreth orës 4 pasdite isha në shtëpi dhe dëgjoja vetëm ulërima“, tha një nga fqinjët për krimin e ndodhur.

Kjo është historia e një fqinji të raportuar menjëherë pas krimit 27 majin e vitit 2018.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).