Vrasjet serbe në Bresalc

Nga Demir Krasniqi

Po m’ qanë zemra me gjithë palcë –
Kur kujtoj fshatin Bresalc !
Më 10 Prill 1999 –
Forcat serbe krime banë !

Forcat serbe me ushtarë ,
Me policë , paramilitarë –
Vranë pafajshëm 5 shqiptarë ,
Kështu kanë thanë shumë dëshmitarë !

Tmerrin si janë vra shqiptarët –
Kanë treguar dëshmitarët !
Me sy t’ vet që i kanë parë –
Ushtarë , policë , paramilitarë !…

N’ ato vende ku këndojnë bylbyla –
Na është vrarë Hasan Sefë Syla !
Çiftelisë ku i ndërronin dyzenin –
Vranë Bahtir Ejup Hysenin !

N’ ato gurra ku rrjedhin ujin –
Vranë Feride Zejnullah Mujin !
Ku kullosin larushe e bala –
U vra Servet dhe Faik Shala !

Në Bresalc , afër Gjilanit –
Hynë kasapët e serbijanit !
Mbi shqiptarë namin e bani –
N’ ballë iu prinë Zara e Dragani !

Zara Arizanoviq
Dhe Dragani i Parallovës –
S’ donin t’ linin t’ gjallë kund hiq ,
Asnjë shqiptarë të Kosovës !…

II.

Shabi Shaban Selimi , shpesh e ka dëshmuar –
I plagosur n’ këtë ofensivë , por i mbijetuar !
Thotë Feride Mujin e kam parë shumë afër tërthorë –
Derisa është vrarë me Gulinov kundërajrorë !

“Më datën 10 Prill 1999 –
Fshatin Bresalc e kanë sulmuar nga të gjitha anët !
Rreth 100 ushtarë serbë e kanë sulmuar –
Kështu Shabi Selimi , gjithmonë ka dëshmuar !”

“Kështu Feride Muji , nga pushkët është qëlluar –
Nga plumbat e armikut , në vend jetë ka ndërruar !
Dhe Arife Muji , kunata e Feride Mujit –
Thotë se është vrarë tek vendi :“ Zabeli i Baqukut” !

Dhe Albert Miftari , tre muaj që kishte lindur –
Me tre plumba t’ shkavit , n’ djep ishte goditur !
Me tre plumba ishte goditur dhe kishte shpëtuar –
Vdekjes së trishtueshme i ka mbijetuar !

Feridja , është qëlluar nga serbët prej një shpatit –
Me armë zjarri nga drejtimi i varrezave të fshatit !
Ku ishin pozicionuar forcat serbe paramilitare –
Për të vrarë çdo qenie njerëzore shqiptare !

“ N’ atë moment , Feridja po kërkonte çare –
Me fëmijët e saj : Valbonën 18 vjeçare ,
Vajzën Miradijen 15 vjeçare ,
Nisretin 13 vjeçar , Labinotin 10 vjeçar !

Feridja , me plumba kur ishte qëlluar ,
Fëmijëve të saj iu ka sugjeruar –
Që ta vazhdojnë rrugën , sa ma shpejt të ikin
Dhe pas pak minutash , ajo ka dhënë shpirtin “!

Kjo Feride Muji , ka qenë e përdhosur ,
Xhezide Miftari , ka qenë e plagosur !
Nga plumbi që i ra Xhezide Miftarit –
I ka depërtuar dhe Albert Miftarit !

Për Bahtir Hysenin , Shabiu ka treguar –
Paramilitarët që t’ ndalet e kanë urdhëruar !
Ai , urdhrat e tyre nuk i ka respektuar –
Me një breshëri plumbash e kanë pushkatuar !

Mustafë Hyseni , djali i Bahtirit t’ ndritur –
Ka treguar babai i tij , se si është goditur !
Me një plumb pas veshit t’ majtë që nuk u ndal –
Pastaj i është dhënë në gjoks dhe një rafal !

Mustafa dyshon në dy serbijan –
Të quajtur Dragan dhe tjetri Serxhan !
Kanë bërë regjistrimin e banorëve n’ fshat –
Babai im , prej tyre përjetoi këtë fat !

“Ditën kur ka vizituar shtëpinë , babai im –
Ne , ishim t’ strehuar n’ male për shpëtim !
Mbi 38 vite ka punuar n’ Beograd –
Si toger rezervë , ai ka pasur gradë“!

N’ këtë operacion të serbëve t’ prirë prej krimi –
Atë ditë është plagosur edhe Nehat Selimi !
Nehati , ka marrë shtatë plumba në trup –
Nga armiku dorë zi edhe i pa turp !

Për Hasan Sefë Sylën , si i erdhi vdekja –
Ka dëshmuar djali i tij , Avdullah Sefa !
I lindur më 1946 ,
Që babanë e vet shumë e kishte dashtë !

Sipas Avdullahit , babai i tij është vrarë –
Nga një grup i serbëve paramilitarë !
Tek vendi i quajtur :“Llazina” nën pisha –
Që dyshohet se është vrarë nga kriminel Sinisha !

Një polic Sërxhani ishte nga Llabjani –
Për krimet e tija , ndjeu mbarë Gjilani !
Dhe polic Dragani ish nga Parallova –
Për krimet e tija , ndjeu mbarë Kosova !

Më 10 Prill 1999 –
N’ Bresalc , Shaban Syla është plagosur rënd !
Për te , Taip Muji shumë herë ka thanë –
Është plagosë më 18 Prill 1999 !

Ai , thotë është goditur me plumba dum – dum ,
Në krahun e majtë që ka pasur dhimbje shumë !
Nga plumbat e forcave serbe , përjetoi jetë t’ gjatë –
Ai , sot e ka amputuar n’ trup krahun e djathtë !

Vrasja e Servet Shalës , nga fshati Ponesh –
Më 16 Prill 1999 , është kryer n’ mes nesh !
Tregon Enver Shala , për këtë vrasje t’ rëndë –
Thotë : “N’ ditën kritike , Serveti peng është zënë !…

Nga forcat e mëdha serbe , që ishin ushtri –
Së bashku me Servet Shalën , edhe familjen e tij !
Rreth 120 ushtarë serbë kanë marrë pjesë n’ mes nesh –
N’ ofensivë të tmerrshme në fshatin Ponesh !”…

Serveti , është ekzekutuar prej plumbave t’ rrebeshit –
Në vendin e quajtur :“Quka e Poneshit” !
Në vrasjen e Servetit , Shala na thotë shpesh :
“Kanë qenë t’ përfshirë dy polic nga fshati Ponesh !”

Gjilan, më 10.04.2019.
Demir Krasniqi

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).