Vrapim historik të shtunën Zhegoc – Varrezat e Dëshmorëve në Gjilan

Gjilan – Edhe pse në kushte atmosferike të rënda, dashamirët e Atletikës të shtunën me 3 mars duke filluar nga ora 10 mund t`i bashkëngjiten vrapimit 20 km, për të nderuar Dëshmorët e Kombit të rënë për lirinë e shtetit të Kosovës. Protagonisti kryesor i këtij vrapimi është 65 vjeqari Abib Aliu, i cili njeherit mbron ngjyrat e Kombëtares së Gjermanisë për veteran, i cili do të vrapon për të nderuar Dëshmorët e Kombit.

Atleti i mirënjohur me prejardhje nga Zhegoci, Abib Aliu, i cili tani e 25 vite jeton në Gjermani është mjaft i nderuar që këtë shteg ta vrapon në shenjë të Dëshmorëve të Kombit.
“Është një ndjejnë e veçantë të vraposh për nder të Dëshmorëve të cilët dhanë me të shtrenjtën jetën e tyre për këtë vend dhe për këtë popull, i ftoj të gjithë dashamirët të cilët merren me atletikë të na bashkëngjiten në këtë vrapim historik i cili është simbolik me atë se çka kanë bërë Dëshmorët e Kombit për këtë vend”.

Abib Aliu një emër i njohur në atletikën evropiane i cili ka vrapuar në shumë maratona dhe gjysmë maratona, ka falënderuar Policin e Kosovës njësiti në Gjilan i cili do të siguron përcjelljen e tij si dhe Departamentin e Sportit të Komunës së Gjilanit, për përkrahjen e dhënë gjatë këtij vrapimi./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).