Vranët dhe riga shiu edhe në dy ditët e ardhshme

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se do të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell.

IHK njofton se vranësirat vende-vende parashihen të shoqërohen me riga shiu, kryesisht të premten.

Vlerat e temperaturave minimale do të lëvizin ndërmjet 5-8 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 13-19 gradë Celsius.

Do të fryjë erë kryesisht nga juglindja me shpejtësi 1-8m/s.

IHK ka njoftuar edhe për sasitë e reshjeve të fundit sipas rrjetit të IHMK ishin:

Podujevë 27 mm (litër për metër katror); Malishevë 21mm; Prishtinë 20 mm; Junik 18 mm; Ferizaj 18mm; Kamenicë 18; Shajkoc 18mm; Dragash 15mm; Peja 9mm; Istog 7mm dhe Tuxhec 7mm. /Telegrafi

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS