Vizita e kryeministrit malazez i kontribuon zgjidhjes së demarkacionit

Analisti politik, Shkëlzen Maliqi ka vlerësuar se ardhja e kryeministrit të Malit të Zi, Dushko Markoviq, për vizitë në Kosovë, mund t’i kontribuojë zgjidhjes së çështjes së demarkacionit.

Në këtë intervistë dhënë për gazetën “Epoka e re”, ai ka thënë se këto ditë edhe në koalicionin qeverisës ka pasur përpjekje që të tejkalohet ngërçi sa i përket çështjes së demarkacionit.

Maliqi ka thënë se ka pasur kontakte edhe me Podgoricën që të gjendet një solucion që Qeverinë dhe Haradinajn e nxjerrin “faqebardhë”.

Ai ka uruar që vizita e kryeministrit malazez të jetë shenjë e kultivimit të marrëdhënieve më të mira fqinjësore.

Sipas Maliqit, nëse Kosova këmbëngul rreth “humbjes së territorit” nuk do t’i prishë marrëdhëniet vetëm me Malin e Zi, por edhe me një pjesë të madhe të bashkësisë ndërkombëtare.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).