RCCOLA

Vitamina C është e dobishme edhe në verë

/ 2 minuta lexim

Vitamina C mbron dhe ndihmon në mbrojtjen e epidermës. Kjo është arsyeja pse është mirë të merret shumë edhe në mot të mirë. Vitamina C gjendet në shumë fruta dhe perime të stinës në pranverë dhe verë: ku do tw pwrmendim te luleshtrydhet dhe të gjitha manaferrat, por edhe kivi, limonët, specat e kuq dhe të verdhë, raketa dhe shumë varietete të tjera. të periudhës.

Në fakt, avantazhet e tij shëndetësore nuk kufizohen vetëm në ato që kanë të bëjnë me sistemin imunitar. I njohur si acidi askorbik, ai gjithashtu ka shumë përfitime befasuese për bukurinë dhe shëndetin e lëkurës, të vënë në provë nga agjentët atmosferikë në pranverë dhe verë.

Vitamina C është e mirë për tonin e lëkurës

Ekspozimi më i madh në diell në ditët e pranverës dhe veçanërisht në ditët e verës rrit rrezikun e stresit oksidativ dhe plakjes. Vitamina C është në gjendje të neutralizojë radikalet e lira. Përveçse ka veti kundër plakjes, është e çmuar për tonin e lëkurës, sepse ndihmon në përmirësimin e cilësisë së epidermës.

Lehtëson prodhimin e kolagjenit të ri, një proteinë që forcon shtresën e saj hidrolipidike dhe ndihmon në mbrojtjen më të mirë të tij nga inflamacioni dhe agresionet e jashtme.

Fundamenti

Është i mirë për qarkullim e gjakut

Temperaturat më të larta favorizojnë një ngadalësim të qarkullimit të gjakut dhe shfaqjen e rëndimit dhe ënjtjes. Vitamina C, falë veprimit të saj të shkëlqyer antioksidues, përmirëson funksionimin e duhur. Për më tepër, falë veprimit të tij anti-inflamator, lufton celulitin.

Promovon rigjenerimin e indeve

Vitamina C përmirëson proceset rigjeneruese të indeve, thelbësore për t’i bërë ato më të hapura ndaj trajtimeve dhe në të njëjtën kohë më rezistente ndaj efekteve të dëmshme të stresit oksidativ të krijuar nga ekspozimi ndaj dritës së diellit dhe ndotjes.