Vitamina B3 forcon imunitetin

Zbulimet tregojnë se dozat e mëdha me vitamina B3 në masë të madhe forcojnë aftësinë e sistemit imun për t’i luftuar bakteret, përcjell “Zëri.info”.

Në fakt nikotinamida, e njohur edhe si vitamina B3, nxit sistemin mbrojtës të organizmit për të krijuar antitrupa, të cilët janë të aftë për t’i shkatërruar bakteret që u rezistojnë antibiotikëve.

Mutacioni i gjeneve të caktuara sjell ndjeshmërinë e shtuar në infeksionet me baktere, përderisa problemin më të madh e paraqet edhe mutacioni i baktereve, prandaj gjithnjë e më shpesh shndërrohen në rezistente në të gjithë antibiotikët e njohur, madje edhe ata që janë bërë në mënyrë ekskluzive për t’i shkatërruar ato baktere.

Doza e lartë e vitaminave B3 forcon sekretimin e proteinës neutrofilima, proteinë kjo që gjendet në sistemin imun./ZERI

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).