Vezët kanë kolesterol, por nuk e rrisin atë

Është e vërtetë që vezët janë të pasura me kolesterol.

Në fakt, një vezë e vetme përmban 212 mg, që është mbi gjysmën e asaj që duhet marrë në ditë të rekomanduar prej 300 mg.

Sidoqoftë, është e rëndësishme të mbani në mend se kolesteroli në një dietë jo domosdoshmërisht ngre kolesterolin në gjak.

Mëlçia në të vërtetë prodhon sasi të mëdha të kolesterolit çdo ditë të vetme. Kur e rritni konsumimin e kolesterolit dietik, mëlçia juaj prodhon më pak kolesterol.

Sidoqoftë, përgjigja ndaj ngrënies së vezëve ndryshon midis individëve .

Në 70% të njerëzve, vezët nuk rrisin aspak kolesterolin

Në 30% të tjera vezët mund të rrisin butësisht kolesterolin total dhe LDL

Sidoqoftë, njerëzit me çrregullime gjenetike si hiperkolesterolemia familjare ose një variant gjen i quajtur ApoE4 duhet të kufizojnë ose shmangin vezët.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).