Vetitë shëruese të hithrave, ndihmojnë te shumë sëmundje

Hithrat janë bimë të fuqishme që ndihmojnë te probleme të ndryshme shëndetësore.

EFEKTI POZITIV I HITHRAVE

Hithrat përmbajnë proteina dhe yndyrë, e nga mineralet kalcium, fosfor, hekur, magnez, vitamine C, A, B2, B5, K, betakarotinë, taninë. Hithra është bima më e mirë për pastrimin e gjakut dhe përmirësimit të gjendjes së tij. Ndikon mirë në pankreas dhe ndihmon në uljen e nivelit të sheqerit në gjak. Stimulon punën e zorrëve dhe zbut inflamacionet në traktin urinar.

ÇAJ NGA HITHRAT PËR SHËNDET

Çaji nga hithrat është i shkëlqyeshëm për pastrimin e organizmit. I jep shkëlqim lëkurës, zgjedh telashet me aknet dhe sëmundjet e lëkurës. Në mjekësi çaji i hithrave përdoret te sëmundjet e mëlçisë, te çrregullimi i gjumit, ngërçet në stomak, të thatit, sëmundjet e mushkërive. Çajin ta konsumoni për katër javë rresht. E një gotë çaj në ditë mund ta konsumoni si masë parandaluese.

NDIHMON TE RËNIA E FLOKUT

Hithrat janë bimë e pasur me nutriente, të pasura me minerale dhe klorofil, vitamina e flavonoide. Në popull sidomos hithrat vlerësohen për parandalimin e rënies së flokut, forcimin e thonjve.

(Kosova Sot)

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).