Vetitë shëruese të gjethes së fikut

Përbërësit kundër kancerit dhe diabetit rregullojnë nivelin e insulinës dhe kolesterolin në gjak, parandalojnë diabetin dhe ulin rezistencën e diabetit. Njerëzve që janë prekur nga diabeti u këshillohet ta konsumojnë çajin e përgatitur nga gjethet e fikut, sepse sipas disa shkencëtarëve gjethet e fikut mund ta shërojnë në tërësi diabetin.

Po ashtu, këto gjethe janë të mira për rregullimin e nivelit të triglicerideve, përkatësisht yndyrën në trup. Trigliceridet janë kyçe për funksionim normal të një numrit të madh të organeve në trup, por nëse grumbullohen në inde, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”, mund të shkaktojnë probleme serioze shëndetësore – shtojnë rrezikun nga sëmundjet e zemrës dhe mbipeshën.

Me ndihmën e gjetheve të fikut mundeni edhe të parandaloni shfaqjen e të thatit, nevojitet ta përtypni një gjethe çdo mëngjes. Ju ndihmon edhe ta rregulloni peshën trupore.

PËRGATITJA E ÇAJIT:

Ngrohini rreth 250 ml ujë deri të vlojë dhe shtoni 3-4 gjethe të fikut. E lini të vlojë edhe për 15 minuta, e hiqni nga pllaka e nxehtë më pas. Pini së paku një gotë çaj si ky për çdo ditë.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS