Vetëm një ditë

Poezi nga Avdush Canaj

Vetëm një ditë
Qielli mbushet
Me gjyshe
Si me pëllumba.

Ujku bëhet qengj,
I blegërinë pranverës
Me kecat e përrallës.

Lumi që s`di për ëndrra ,
Shkon në maje të kodrës
E i bie fyellit të ujit.

Qarri bënë dardha
Sa një shalqi,
Vetëm një ditë!

Jashtokësorët
Vijnë në Prishtinë
Për një akullore
Me çokollatë e bozë dardane,
Ma falin një yll
Për këmishë të re.

E di kur?
Vetëm me 1 prill.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).