Verdikt indinjues, Kurti: 20 vite burg për serbin që vrau 16 civilë shqiptarë – 26 vite për Mustafën që luftoi për çlirim

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi Salih Mustafa u dënua nga Gjykata Speciale në Hagë me 26 vite burgim për krime lufte.

Në një postim në Facenook, Kurti e ka quajtur këtë verdikt indinjues, ndërsa ka thënë se është e papranueshme kur “çlirimtarin na e gjykojnë më rëndë se agresorin gjenocidal”.

“Ky verdikt është indinjues. Cili është mesazhi që i jep ky verdikt ukrainasve që sot luftojnë kundër agresorit? Mbetem me shpresën se institucionet e pavarura të drejtësisë do ta kuptojnë padrejtësinë dhe do të reflektojnë në shkallët e tjera të gjykimit”.

“Lufta e çdo populli kundër pushtuesve e okupatorëve është e drejtë universale. Është e papranueshme kur çlirimtarin na e gjykojnë më rëndë se agresorin gjenocidal. Sot e gjithmonë jemi solidarë me luftëtarët dhe me UÇK-në tonë”, ka shkruar ai në Facebook.

Kreu i ekzekutivit kosovar tutje ka përmendur faktin që disa nga kriminelët serbë që kanë vrarë e masakruar kurrë nuk janë dënuar e as gjykuar për veprat që kanë kryer.

“Masakruesi i familjes Bogujevci, Duriqi e Llugaliu, i cili vrau 16 civilë shqiptarë të papërfshirë në luftë, anëtari i njësitit famkeq që mori pjesë edhe në Masakrën e Srebrenicës ‘’Shkorpjonët’’, Sasha Cvjetani, u pat dënuar me vetëm 20 vite. Ai madje ishte liruar në vitin 2018, 3 vite e gjysmë para përfundimit të dënimit për siç thuhej “sjellje të mirë’’, edhe pse ka vrarë fëmijë që kanë qenë duke fjetur. Sasha Cvjetani ka qenë pjesë e rezervistëve të Serbisë, që u angazhuan për gjenocid në Kroaci, Bosnjë dhe Kosovë. Ndërkohë vetëm dje e kuptuam që ai para ca ditësh është arrestuar në Athinë të Greqisë si pjesë e një karteli të drogës”.

“Ndërkohë ka mijëra vrasës nga Serbia që kurrë nuk janë dënuar e as gjykuar për mizoritë që i kanë bërë në Ballkan. Vetëm 26 serbë janë dënuar për mbi 12.000 të vrarë dhe mbi 20.000 të dhunuar seksualisht në Kosovë. I bie që secili prej të dënuarve serbë mesatarisht të ketë vrarë mbi 462 shqiptarë dhe të ketë dhunuar 770 syresh”.

Në fund, Kurti ka thënë se të gjithë ata kriminelë kanë marrë dënime më të lehta se ai që iu ka dhënë këtë të premte Salih Mustafës, i njohur si komandant “Cali”, “i cili ka luftuar jo për të pushtuar ndonjë vend tjetër, por për të çliruar vendin e vet”. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS