Vendimi diskriminues i MASHT-it për bursa, studentët paralajmërojnë bojkot

Ministria e Arsimit, e Shkencës dhe e Teknologjisë (MASHT) përmes shpalljes së konkursit për bursistët e këtij viti ka përjashtuar studentët e Fakultetit të Edukimit, të Artave, të Edukatës Fizike, si dhe të disa drejtimeve në Fakultetin e Mjekësisë nga marrja e bursave studentore, që ndahen nga kjo Ministri.

Këtë vendim përmes protestave e kanë kundërshtuar studentët e këtyre fakulteteve, të cilët në rast se nuk anulohet ky vendim kanë paralajmëruar edhe bojkot mësimor, shkruan sot gazeta Zëri.

Studentët e Universitetit të Prishtinës (UP), të cilët ndjekin studimet në Fakultetin e Arteve, në Fakultetin e Edukimit, të Edukatës Fizike, si dhe në disa drejtime në Fakultetin e Mjekësisë nuk mund të marrin bursa nga Ministria e Arsimit, e Shkencës dhe e Teknologjisë (MASHT).

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).