Veliu për shkarkimin e Bordit të RTK-së: Shteti po zhytet në autokraci, po sulmohen ata që nuk mendojnë njëjtë si pushteti

Deputetët e Kuvendit të Kosovës janë diskutuar për shkarkimin e bordit të RTK-së.

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Agim Veliu, kritikoi Qeverinë Kurti, duke thënë se po bëjnë sulme ndaj atyre që nuk mendojnë njëjtë si pushteti, transmeton Telegrafi.

“Sulm ndaj fjalës të lirë, edhe të atyre që nuk kanë mendim të njëjtë si të Qeverisë. Po sulmohen ekspertet, shërbyesit civil, secili që nuk mendon si ata. Dënimi kolektiv, iu takon regjimeve autoritare që kanë probleme me fjalën e lirë. RTK ka pasur nevojë për auditim dhe të kërkohet llogari nga individët, por jo kolektive”, tha ai.

Tutje, Veliu tha se shkarkimi i Bordit të RTK-së, do të jetë njollë e demokracisë.

“Kjo që po ndodhë sot do të jetë njollë e demokracisë, do të ketë reagime. Shteti po zhytet në autokraci. RTK-së le t’ia ndërrojnë emrin lë të bëhet televizioni i partisë pushtet”, tha ai.

Veliu në emër të LDK-së, tha se distancohen nga goditja e RTK-së. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS