Uji Dea

Vedat Muriqi afër rikthimit në Turqi, pritet ta zëvendësojë yllin e madh

/ 2 minuta lexim
Uji Dea

Sulmuesi kosovar i Mallorcas, Vedat Muriqi pritet të rikthehet në Superligën e Turqisë gjatë afati kalimtar të verës.

Muriqi u largua nga Fenerbahce në verën e vitit 2020, me Lazion që pagoi plotë 21 milionë euro për yllin prizrenas.

Megjithatë, sulmuesi shtatlartë, i cili luan te Mallorca në La Liga, do të luajë sërish në Superligën e Turqisë nga vera e këtij viti.

Sipas gazetës turke Aksam, Muriqi është shumë afër që ta veshë sërish fanellën e Fenerbahces, pasi gjiganti turk ka zgjedhur ish-lojtarin e tyre si idealin për të përforcuar skuadrën.

Ndër informacionet e marra nga mediumi turk thuhet se edhe ylli i Kosovës është i prirur për t’u rikthyer në Turqi dhe dëshiron të kthehet në Fenerbahce nëse palët bien dakord.

Eco Higjiena

Edin Dzeko, i cili është një nga emrat që ka mbështetur skuadrën e tij me golat që ka shënuar këtë sezon, mund të largohet në fund të sezonit drejt Arabisë dhe Muriqi shihet si pasues ideal.

Vlera e tregut

Muriqi aktualisht ka një vlerë tregu prej 15 milionë eurosh.

Sulmuesi 30-vjeçar, i cili ka luajtur në 83 ndeshje me fanellën e Mallorcas për dy sezone, ka kontribuar deri tani m