Vdiq humanisti Rupert Neudeck: Financoi ndërtimin e shumë shtëpive në Kosovë

Gazetari dhe humanisti gjerman, Rupert Neudeck, ka vdekur sot në moshën 77 vjeçare.

Lajmin për vdekjen e tij e ka konfirmuar mediumi gjerman, Spiegel.

Neudeck ishte njëri nga themeluesit e organizatës humanitare Cap Anamur, e cila ka financuar edhe ndërtimin e shumë shtëpive në Kosovë pas përfundimit të luftës.

Në një intervistë për mediat gjermane në mars të vitit 2015, në kohën kur mijëra njerëz u larguan ilegalisht nga Kosova, ai kishte kritikuar ashpër politikanët e Kosovës, për të cilët kishte thënë se “nganjëherë janë thjesht kriminel.”/Insajderi.com

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).