“Vazhdimi i dialogut së shpejti, nëse udhëheqësit e dëshirojnë atë”

Ish – diplomati dhe eksperti amerikan i Këshillit Atlantik, Daniel Fried, tha se dialogu midis Prishtinës dhe Beograditmund të rifillojë së shpejti nëse liderët e dëshirojnë atë.

Ai në një intevistë për Zërin e Amerikës vlerësoi se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, dëshiron të gjejë një mënyrë për ta bërë atë, transmeton Klan Kosova.

“Presidenti Vuçiq është një njeri i zgjuar dhe një politikan i mirë. Ai dëshiron përparim dhe ai dëshiron të gjejë një mënyrë për dialog. Ai mund ta bëjë atë. Serbia mund të marrë shumë. Ajo dëshironte të bëhej pjesë e Evropës sapo ajo fitoi lirinë. Atë e donin që në shk .19. “Unë e di se dikush do të thotë që Serbia ëndërron për Kosovën. Kjo është ndoshta e vërtetë. Por Serbia gjithashtu ëndërron të jetë pjesë e Evropës. Shfrytëzojeni atë mundësi”, tha Fried.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).