“Vatra”: Punët e Lutës si punët e breshkës

Gjilan – Të dielën aktivistë të “Lëvizjes Qytetare Vatra” kanë vendosur një pllakatë në shenjë proteste për zvarritjen e padurueshme që Komuna e Gjilanit po u bënë punëve të saj. Jemi mësuar me faktin që z. Haziri çdo punë që e nisë ta zvarrisë e ta zvarrisë deri në pakuptim, duke na lodhur e duke na neveritur me neglizhencën e tij thuhet në reagimin e Lëvizjes “Vatra”.

Të gjithë jemi dëshmitarë të kësaj zvarritje, të këtij paplanifikimi, të këtij keqmenaxhimi dhe të kësaj papërgjegjësie masive që e ka pllakosur komunën tonë. Është bërë thuajse normale në Gjilan që rregullimi i një rruge të shkurtër të zgjatë pesë – gjashtë muaj, apo edhe një vit të tërë. Pasojat e neglizhencës dhe mosdijes së z. Hazirit dhe ekipit të tij i has kudo dhe me shumicë. Janë bërë të zakonshme pamjet ku komuna pret asfaltin e hapë gropa dhe i lë ashtu me muaj të tërë, pamje bllokimit të rrugëve, pamje me gropa të shumta që presin intervenimin e komunës etj. Kjo formë e keqqeverisjes po bënë që Gjilani vazhdimisht të jetë i bllokuar dhe vështirë funksional, pa harruar të përmendim edhe mjetet e rënda që qëndrojnë me ditë të tëra pa punuar mu në qendër të qytetit thuhet në reagimi e Durim Kadriut nga Lëvizja qytetare “Vatra”./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).