Valon Murseli e Flamur Bunjaku premtojnë Drita do të shkëlqej

Gjilan – Në Kuvendin e fundit të KF Dritës i cili u mbajt në orët e pasdites u arrit ujdia se tani e tutje KF Dritës do ti prijnë dy donatorët e ardhshëm Valon Murseli e Flamur Bunjaku.

Në mënyrë demokratike në pranin e shumë sportistëve të qytetit në Kuvendin e rregullt të Dritës u zgjodhën strukturat të cilat do ti prijnë tani e tutje “bardh e kaltërve” të Dritës.

Valon Murati i cili është pronar i Companisë “Valon GmbH” në Dubai e Zvicër Aksionar “Ve -Tech AG- Zvicër si dhe Albfix-Zvicër ndërsa Flamur Bunjaku Pronarë te Rinora4 dhe pronarë në tri kompani të tjera në Zvicër.

Aspiratat e këtyre dy donatorëve janë të këtë futboll kualitativ, zhvillim dhe edukim për të mirën e futbollistëve dhe vet futbollit në përgjithësi.

Ata në projektet e tyre synojnë zgjerimin dhe zhvillimin e futbollistëve, hapjen e një akademie të futbollit sa më parë brenda klubit të Dritës.

Qëllimi i tyre është që të kenë forcë financiare pasi kostoja për mirëmbajtjen e një klubi është shumë e madhe, por edhe të anëtarësojnë rreth 5000 mijë fansa të klubit për të rritur të hyrat neto në 100 apo 125 mijë euro.

Në projektet e këtyre dy donatorëve të çmuar parashihet të ndërtohet një qendër për stërvitje të futbollistëve, si dhe brenda klubit do të jetë një staf profesionist në të gjitha sferat e klubit.

Murseli dhe Bunjaku në kornizat e rritjes së klubit kanë paraparë për të funksionuar një plan i cili do të ketë prioritet investimet në aspektet themelore dhe zhvillimore të biznesit të tyre si në kohën e tashme njashtu edhe në të ardhmen.

Valon Murseli pas Kuvendit të Dritës deklaroi shkaqet e marrjes së KF Drita.”Arsyeja e vetme që kam marrë klubin nën menaxhim janë tifozët “Intelektualët”
Drita do të jetë në krye të tabelës do ta menaxhojmë ashtu siç duhet do t`i përveshemi punës ashtu siç dimë ne kjo rini dhe ky popull është i Kosovës dhe ne do të investojmë në tokën tonë dhe tek vëllezërit tanë Kosovar.

Zyrtari i Komunës së Gjilanit për sport Malazog Hoxha theksoi. “Ka qenë një Kuvend transparent dhe ju dëshiroj fat njerëzve të rinj të cilët e duan futbollin”.

Për klubin e Dritës po hapet një kapitull i ri i futbollit jo vetëm në Gjilan, por edhe në Kosovë./sylejman ismajli/rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).