Vajza e dëshmorit Isa Saqipi, ka një dedikim emocional për ditëlindjen e 57 të babait të saj

Gjilan – Samire Saqipi është vajza e Isa Saqipit nga Dobrosini i cili u vra nga forcat serbe më 26 janar të vitit 2000. Vëllezërit Isa dhe Shaip Saqipi u bënë edhe martirë të Kosovës Lindore. Babi jem i mirë, sot përkujtojmë ditëlindjen tënde të radhës, sepse pas ditëlindjes tënde dy ditë më vonë më 26.01.2000 ju u bëtë martirët e parë të Kosovës Lindore. Emri yt është përtëri me nipin tënd, nga djali yt Isufi. Babushi im, faleminderit që u flijove duke u kujdesur për ne ka shkruar Samirja.

Samire Saqipi është vajza e martirit Isa Saqipi i vrarë nga forcat serbe më 26 janar 2000.
Isa dhe Shaip Saqipi janë martirët e Kosovës Lindore ndërsa në ditëlindjen e 57 të Isa Saqipit vajza e saj Samirja ka bërë një dedikim prekës të cilin po e botojmë në tërësi.

24 janar 2021 – Babi jem i mirë, sot përkujtojmë ditëlindjen tënde të radhës, sepse pas ditëlindjes tënde dy ditë më vonë më 26.01.2000 ju u bëtë martirët e parë të Kosovës Lindore. Emri yt është përtëri me nipin tënd, nga djali yt Isufi. Babushi im, faleminderit që u flijove duke u kujdesur për ne, faleminderit për çdo sekondë që na qëndrove afër, faleminderit që të kemi shembull.

26.01.2021 – Me 26 janar përvjetori historik në Kosovën Lindore. Vëllezërit Saçipi ishin dy vëllezër që nuk u ndan kurrë, por as vdekja nuk mundi t’i ndaj. Janari i ftohët më ndjek dhe sot Janari i ftohët jehon në mua. Në janar Babi unë ty të humba. Humba Babin e humba Xhaxhin. Fituam një Ushtri që me shkronja të arta i’a vendosëm emrin UÇPMB. Jam krenare për ty Babi im, falë teje jam sot kjo që jam. Unë jam Vajza e një Martiri, Po po unë jam vajza e Isa Saçipi-t Jam ajo vajzë që mbaj kokën lartë me Krenari, Jam ajo që sot j’u them Lavdi – Lavdi Betejës së UÇPMB-së, Lavdi Veprës së Luftëtarëve, Lavdi Rënies së Dëshmorëve të Kombit! Lavdi Martirëve dhe Invalidëve të Luftës. Lavdi për ty Babi e Xhaxhi. Prandaj mos më quani mua jetim, se e kam të gjallë, Babin tim, Dëshmori e Martiri kurrë nuk vdesin Ata gjithmonë të gjallë mbesin ka shkruar Samirja./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS