Vaji i ullirit ndihmon edhe në humbjen e peshës

Një nga përfitimet më të njohura të vajit të ullirit është se redukton inflamacionin, promovon shëndetin e zemrës dhe ul presionin e gjakut.

Madje, pretendohet se ka veti antikancerogjene dhe se nxit zhvillimin e trurit, sipas Healthline.Vaji i ullirit kontribuon edhe në humbjen e peshës.

Vaji i ullirit përmban përbërës që ndihmojnë në rënien në peshë dhe nuk është rastësi që zë një vend të rëndësishëm në dietën mesdhetare.Karakteristikat kryesore të dietës mesdhetare janë konsumimi i frutave dhe perimeve, drithërave, bishtajore dhe arrave.

Këto ushqime përmbajnë një sërë lëndësh ushqyese që plotësojnë nevojat e trupit në baza ditore. Për sa i përket marrjes së yndyrave omega-3, megjithëse dieta mesdhetare përfshin konsumimin e rregullt të peshkut, burimi kryesor është vaji i ullirit.Vaji i ullirit përmban acide yndyrore të pangopura.

Hulumtimet kanë treguar se burrat që ishin mbipeshë dhe zëvendësuan yndyrat e pangopura në dietat e tyre me ushqime që përmbajnë yndyrna të pangopura, përjetuan humbje peshe, megjithëse nuk e reduktuan numrin e kalorive që konsumonin çdo ditë.

Hulumtimet e fundit tregojnë gjithashtu se yndyrat mono të pangopura janë më të dobishme se yndyrat e pangopura për humbje peshe.Dietat e pasura me acide yndyrore të pangopura janë treguar se parandalojnë shtimin në peshë dhe akumulimin e yndyrës.

Përveç kësaj, vaji i ullirit përmban trigliceride MCT të cilat janë studiuar për rolin e tyre në humbjen e shëndetshme të peshës dhe mbajtjen e një peshe normale trupore.Si të përdorni vajin e ullirit për humbje peshe të shëndetshmeVaji i ullirit ndihmon në humbjen e peshës dhe herë pas here është thënë shumë se si mund të përdoret gjatë periudhave të dietës.

Disa thonë se një përzierje e vajit të ullirit dhe limonit mund të ndihmojë në humbjen e shpejtë të peshës, por kjo nuk është vërtetuar shkencërisht.Në përgjithësi, ajo që duhet të keni parasysh është se vaji i ullirit ka shumë kalori.

Një lugë gjelle përmban rreth 119 kalori dhe 13.5 gram yndyrë. Kjo mund të çojë lehtësisht në rritjen e marrjes së kalorive, ndaj konsumimi dhe përdorimi i tij duhet të jetë në moderim.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS