Ushqimet verore që përshpejtojnë humbjen në peshë

Në mënyrë që ta forconi shëndetin dhe shkrini kaloritë, si dhe të parandaloni grumbullimin e kilogramëve të tepërt, ekspertët ju sugjerojnë të filloni me konsumimin e pemëve dhe perimeve sezonale.

PJEPRI

Pjepri nuk përmban nivel të lartë të kalorive e as karbohidrate, e është burim edhe për vitamina A. Vitamina A ndihmon në ruajtjen e shëndetit të syve dhe lëkurës. Hulumtimet kanë treguar se pjepri shpejton punën e metabolizmit dhe e forcon sistemin imun.

PJESHKAT

Hulumtimet kanë treguar se pjeshkat përmbajnë substanca që ndihmojnë në parandalimin e mbipeshës, nivelit të lartë të kolesterolit, infeksionet kronike dhe diabetin.

SHALQIRI

Shalqiri është burim i likopenit, karotenoiodeve që e mbrojnë lëkurën nga ekspozimi i tepërt në diell dhe pakëson rrezikun nga sëmundjet e zemrës.

MANAFERRAT

Manaferrat janë burim i shkëlqyeshëm i antioksiduesve dhe vitaminave C. Hulumtimet kanë treguar se manaferrat mund të rregullojnë oreksin dhe të ndalojnë etjen për ushqime të grimcuara.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS