Ushqimet që ndikojnë pozitivisht në shëndetin e gojës

Ushqimi i mirë është çelësi i jetesës së shëndetshme. Doktoresha Gunita Singh shprehet se po aq e e rëndësishme është që të ruhet edhe higjena e gojës.

Sipas saj ka disa ushqime që sigurojnë vitamina shtesë dhe që ndikojnë në smaltin e dhëmbëve në mënyrë që të bëhen më të fortë dhe të shëndetshëm.

Ekspertët sugjerojnë edhe disa ushqime që janë shumë të mira për shëndetin e gojës dhe dhëmbëve.

Mollët

Një mollë në ditë mban mjekun larg. Kjo gjë vlen edhe për dentistët. Molla quhet një furçë dhëmbësh natyrale. Në fakt, të gjitha frutat e freskëta dhe perimet e papërpunuara si karota, selino dhe mollët kontribuojnë për dhëmbë të shëndetshëm. Ato mbajnë larg bakteret dhe bëjnë të mundur që goja të qëndrojë e pastër dhe e shëndetshme.

Luleshtrydhet

Luleshtrydhet përmbajnë acidin malik të enzimës zbardhuese dhe ndikojnë në zbardhjen e dhëmbëve.

Banane

Kur flasim për fruta, nuk mund të lihet mënjanë banania, e cila është e pasur me minerale të tilla si: kalium, magnez dhe mangan. Ky frut mund të bëjë mrekulli për shëndetin e përgjithshëm. Nëse përdorni lëkurën e bananes për të fërkuar dhëmbët tuaj për dy minuta çdo ditë, në dy javë, do të keni dhëmbë më të bardhë.

Patate e ëmbël

Patatja e ëmbël është një burim i pasur me vitaminë, i cili ndihmon në mbrojtjen e smaltit të dhëmbëve.

Perime me gjethe jeshile

Perimet me gjethe jeshile janë doza e shëndetshme e vitaminave si për mishrat, ashtu edhe për dhëmbët. Spinaqi është i pasur me vitaminë A, Vitaminë B2 dhe vitaminë B12.

Nënprodukte të qumështit

Qumështi dhe nënproduktet e tij ndikojnë në bardhësinë e dhëmbëve dhe në rindërtimin e smaltit të dhëmbëve.

Çaj jeshil dhe i zi

Çaji jeshil dhe çaji i zi përmbajnë polifenole që mbajnë larg bakteret nga dhëmbët.

Peshku dhe mishi

Ato janë të pasura me minerale dhe vitamina të rëndësishme. Janë një pjesë shumë e rëndësishme e çdo dietë dhe janë shumë të dobishme për të patur dhëmbë të shëndetshëm./tvklan.al

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).