RCCOLA

Ushqimet që ndihmojnë në mbrojtjen e zemrës

/ 1 minutë lexim
RCCOLA

Arteroskleroza ose mbyllja e arterieve, është një nga sëmundjet më të zakonshme në kohët moderne.

Shkaku i arterieve të bllokuara mund të jetë një mpiksje gjaku ose një pllakë që formohet dhe grumbullohet si pasojë e nivelit të lartë të kolesterolit në gjak, duke shkaktuar presion të madh të gjakut.

ARKATANA

Ju mund të zvogëloni këtë problem shëndetësor përmes konsumit të ushqimeve të duhura:
Thjerrëza
Peshq
Avokado
Fasule
Shafran i Indisë
Brokoli
Shparg