Uji Dea

Ushqimet që duhet ngrënë nëse keni parazitë në organizëm

/ 1 minutë lexim

Parazitët përbëjnë rrezik për të gjitha moshat, pasi infektimi mund të vijë nga shumë burime.

Një dietë e shëndetshme mund të ndihmojë në luftën kundër tyre.

Lexoni disa këshilla për ushqimet që duhen ose nuk duhen konsumuar në rastet e infektimit apo parandalimit.

Shmangni kafen, sheqerin, alkoolin dhe drithërat e rafinuara

RCCOLA

Përfshini më shumë hudhra në gatimet tuaja

Rrisni konsumin e karrotave, kungullit të dimrit dhe patateve të ëmbla pasi ato janë të pasura me beta karroten, e cila shndërrohet në vitaminë A
Pasurojeni aparatin tretës me baktere të mira duke konsumuar ushqime të pasura me probiotikë si kosi dhe turshitë

Konsumoni ushqime të pasura në vitamin C dhe B

Shmangni kategorikisht konsumin e mishit apo peshkut të pagatuar