Ushqimet më të mira që parandalojnë sëmundjet e zemrës

Një nga shkaqet kryesore për sulmet në zemër dhe goditjen në tru janë arteriet e bllokuara të cilat mund të ndërpresin rrjedhën e gjakut në të gjithë trupin, transmeton lajmi.net.

Më poshtë janë disa rekomandime të ushqimit që mund t’ju ndihmojnë të mbani arteriet tuaja pa bllokim:

Salmoni
Salmoni konsiderohet si ushqimi më i dobishëm për shëndetin tuaj të zemrës. Përmban shumë acide yndyrore të shëndetshme të cilat natyrshëm janë të pranishme te peshqit. Ata kanë aftësinë për të zvogëluar dhe parandaluar nivelet e kolesterolit, inflamacionit dhe triglicerideve.

Lëng portokalli
Lëngu i pastër i portokallit ka shumë antioksidantë të cilët mund të mbështesin enë të shëndetshme të gjakut. Për më tepër, mund të ju ndihmojë të ulni presionin e lartë të gjakut.

Kafeja
Shumë studime vërtetuan se pirja e 2-4 filxhanëve kafe në ditë do të zvogëlojë rrezikun e sulmit në zemër me 20%. Sidoqoftë, duhet të jeni të vetëdijshëm për faktin se konsumi i tepërt i kafesë mund të jetë i dëmshëm për stomakun tuaj.

Arra
Ato përmbajnë shumë yndyrna të shëndetshme duke përfshirë acide yndyrore omega-3 dhe yndyrna të pangopura. Ata janë jashtëzakonisht të efektshëm për nivelet e kolesterolit tuaj, dhe ato kanë aftësinë për të rritur kujtesën dhe nyjet tuaja

Hurma
Ka një përmbajtje të pasur me fibra dhe sterole të shëndetshme të cilat mund të ulin nivelet e kolesterolit.

Shafran i Indisë
Kurkumina, përbërësi aktiv në shafran i Indisë mund të ofrojë përfitime të shumta. Kjo do t’ju ndihmojë të zvogëloni inflamacionin e indeve dhe të parandaloni ruajtjen e tepërt të yndyrës, shkruan holistic living tips. Mund ta përdorni shafranin e Indisë si shtesë në vakte të ndryshme, ose ta konsumoni si një çaj.

Çaji gjebër
Ka veti të fuqishme qetësuese dhe energjike. Kjo sepse çaji i gjelbër përmban katekinë, një antioksidant i fuqishëm i cili mund të mbështesë metabolizmin dhe të zvogëlojë thithjen e kolesterolit, transmeton lajmi.net. Në mënyrë që të merrni përfitimet e tij maksimale, sigurohuni që të pini 1-2 filxhanë çaj të gjelbër në ditë.

Djathi
Konsumi i moderuar i djathit mund t’ju ndihmojë të zvogëloni nivelet e larta të kolesterolit dhe presionin e gjakut.

Shalqiri
Ky frut freskues do të promovojë prodhimin e oksidit nitrik dhe do të mbështesë enët e gjakut të shëndetshme.

Drithërat e plota
Përmban shumë fibra të cilat mund të zvogëlojnë kolesterolin dhe të parandalojnë akumulimin e tij në arterie. Ushqimet të cilat janë një burim i pasur i drithërave janë tërshëra, buka me drithëra dhe orizi kafe. Ato do t’ju ndihmojnë të prisni kolesterolin tashmë të grumbulluar.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).