Ushqimet e harruara që ruajnë shëndetin

Disa nga ushqimet, si thanat apo gështenjat, janë harruar. Por, pasi që vlera e tyre ushqyese është shumë e lartë, ju këshillojmë t’i konsumoni sa më shpesh.

RAVENI

Kjo perime që rritet me kërcell të plotë e me gjethe të gjera ka një shije nga pak të hidhur. Sikurse edhe të gjitha perimet tjera me shije të hidhur, raveni (Rheum rhabarbarum) është më e mira nëse përgatitet me sheqer, mjaltë apo si shtesë në lëngjet e pemëve në mënyrë për ta ekuilibruar thartirën. Posedon shumë pak kalori, ndërsa është e pasur me vitaminat C dhe A si dhe me kalcium.

THANAT

Të vogla, nganjëherë ta pavërejtura fare, frutat e thanës çdo vjeshtë mund të na furnizojnë me vitamina, të cilat na mjaftojnë për gjithë stinën e dimrit. Është e vërtetë se nëpër tregjet nëpër qytet shumë rrallë i shohim, por gjithsesi gjatë një shëtitje në natyrë mund t’i gjeni. Prej tyre mund të bëhet edhe marmelatë e shkëlqyeshme. GËSHTENJAT Sezoni i gështenjave është vjeshta, por nëse i ruani si duhet ashtu të ngrira, në formën e përgjithshme apo të pireve mund t’i konsumoni gjatë gjithë vitit. Janë burim i shkëlqyeshëm I vitaminave C. Mielli i gështenjave po ashtu mund të gjendet nëpër tregje dhe është shumë i shëndetshëm.

ARTIÇOKU

Artiçoku më e shëndetshme është në pranverën e hershme, kur edhe është sezoni kryesor, ndërsa cikli i tyre përsëritet edhe në fundin e vjeshtës. Blini ato të freskëta e jo në kënaçe. Janë të pasura me fibra, vitamina C dhe me acid folik, që cila është i domosdoshëm në ripërtëritjen e qelizave.

BORONICAT E KUQE

Boronicat, shkaku i shijesh dhe ndikimit të dobishëm në shëndet, janë shumë të vlefshme. Jo vetëm se pakësojnë rrezikun ndaj shumë infeksioneve, përmbajnë vitamina C, përderisa përmirësojnë edhe sasinë e kolesterolit të mirë në gjak. Janë gjithnjë e më të popullarizuara si çaj, por mos i harroni as në ëmbëlsira.

PORTOKAJTË E KUQ

Portokajtë e kuq kanë shije të veçantë dhe mund të përdoren për ëmbëlsira, sallata dhe në pije. Sikurse të gjitha llojet e portokajve, janë të pasur me vitamina C dhe fibra. Pikërisht ngjyra e thellë e kuqe i bën më tërheqës të shujtave magjike.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).