USAID-i amerikan përkrah projektin për mobilizim dhe përfshirje të rinisë vitiase

Viti – Komuna e Vitisë dhe “Cooperative Housing Foundation” nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi për realizim të projektit “Up To Youth”.

Komuna e Vitisë dhe Organizata “Cooperative Housing Foundation”, si partner kryesor i zbatimit të projektit “Up To Youth”, kanë nënshkruar sot një memorandum bashkëpunimi, me që rast palët pajtohen që të bashkëpunojnë në mobilizimin dhe përfshirjen e rinisë në komunën e Vitisë, në mënyrë domethënëse do të ndikojnë në ndryshime pozitive.

Projekti “Up To Youth” është aktivitet pesëvjeçar i financuar nga Agjencia e Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID) dhe ka për qëllim mobilizimin e rinisë për të qenë forcë e ndryshimeve pozitive, zhvillimin dhe demonstrimin e shkathtësive të buta/jetësore për rininë, si dhe zhvillimin e ndërtimit dhe mbështetjen e partnerëve të qëndrueshëm për kultivimin e një mjedisi, ku rinia mund të përfshihen në mënyrë pozitive të dobishme.

Nga përfaqësuesit e kësaj organizate, u tha se përgjatë kësaj periudhe pesëvjeçare, “Up to Youth” do të punoj me komunat partnere për të përmbushur qëllimet që parasheh ky memorandum.

Kryetari i komunës Sokol Haliti theksoi se me këtë marrëveshje bashkëpunimi, synohet që të fuqizohet pozita e të rinjëve që përmes aktiviteteve të ndryshme të ndikojnë në zhvillim sa më të mirë të kësaj kategorie./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).