Ura pa mbrojtëse anësore po rrezikon banorët e fshatit Sllatinë e Epërme

Viti – Çdo ditë rrezikojnë për të lëvizur drejt qendrave administrative, apo drejt tregjeve. Banorët e fshatit Sllatinë, të Komunës së Vitisë, duhet të kalojnë mbi urën e ngushtuar dhe pa rrethoja anësore, për të vijuar përditshmërinë e tyre. Lëvizja mbi urë është akoma më e rrezikshme, pasi që nuk mundë të kalojnë dy automjete.

Sipas EVSB, megjithëse ura ishte ndërtuar vite më parë me kontributin e vet banorëve, kjo urë pati rezistencë të shkurtër duke pësuar dëmtime të shumta vit pas viti.
Jo vetëm ngushtimi i sajë, por urës i mungojnë edhe mbrojtëset anësore, megjithëse mbi te kalojnë edhe këmbësorë.

Sadik Ajeti, nga po i njëjti fshat tregon se, nga kjo urë pikërisht shkaku i mungesës së rrethojave anësore, kemi kalimtarë që kanë rënë nga ura, dhe kanë pësuar lëndime serioze trupore.

Banorët e fshatit Sllatinë, sidomos lagja Gjinolli ndjehen të rrezikuar sa herë që kalojnë mbi këtë urë, ndaj edhe apelojnë që të sigurohen fondet dhe të ndërhyhet.

Kërkesa e tyre i adresohet institucioneve Komunale, me qëllim që të bëhet zgjerimi i urës dhe të vendosen rrethojat.

Tani edhe fëmijëve u bie që për çdo dit të kalojnë mbi këtë urë pa asnjë siguri për të shkuar në shkollë duke e bërë situatën akoma më problematike.

Ura në lagjen Gjinolli në fshatin Sllatinë, është urë me rëndësi, sepse është rrugë harkore e fshatit, dhe vlerësohet një problematikë mjaft e madhe për lagjen dhe fshatin. Janë me qindra familje që kalojnë mbi këtë urë çdo ditë.

EVSB muaj më parë ka pranuar shqetësimet nga banorët për rastin e urës, dhe pa humbur kohë kemi kontaktuar zyrtarët Komunal, të cilët na premtuan se së shpejti urës do t`i vendosen rrethojat,por fatkeqësisht asgjë deri më tani nuk ka lëvizur, dhe gjendja mbetet e njëjtë.

EVSB, paraqet në foto pamjet e rrugës dhe të urës së lart cekur, ku vërehet se urës i mungojnë rrethojat, dhe shqetësimet e banorëve janë të drejta e të arsyeshme.
EVSB vlerëson se ura paraqet pa siguri, dhe kalimi mbi të është një rrezik më shumë për jetën e tyre, e sidomos tani që po i ofrohemi sezonit Dimëror thuhet në reagimin e koordinatorit të Ekipit Veprues për Siguri në Bashkësi, për Komunën e Vitisë, Imri Emërllahu./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).