Uji i kokosit ka efekt magjik në shëndetin tuaj

Arra e kokosit është një burim i gjithanshëm i ushqyesve të shumtë, dhe pavarësisht se përdoret si pije ose ushqim, mund të shërbejë gjithashtu si ilaç natyral.

Duke qenë i tretur lehtë dhe plot minerale dhe lëndë ushqyese, ai kuron dhe parandalon kushte dhe sëmundje të shumta shëndetësore, raporton healthyfoodandhouse, transmeton Indeksonline.

Shikoni faktet ushqyese të mëposhtme:

Faktet e Ushqimit të Ujit të Kokosit

Shërbimi i madhësisë 1 filxhan (240 g)
Për shërbim

% Vlera ditore*

Kalori 45.6

Kalori nga dhjami 4

Yndyrë totale 0.4g

1%

Yndyrë e ngopur 0.4g

2%

Yndyra e pangopur 0g

Yndyrë e pangopur 0g

Shitje e Premte e Zezë!
Dhurata e përkryer për adhuruesit e verës.
Kolesterol 0mg

0%

Natriumi 252mg

11%

Kalium 600mg

17%

Karbohidratet 8.8g

3%

Fibra dietike 2.6g

11%

Sheqernat 6.3g

Proteina 1.8g

Vitamina A 0% · Vitamina C 10%

Kalcium 6% · Hekuri 4%

Duke qenë plot antioksidantë, është një nga armët më të fuqishme kundër radikalëve të lirë dhe ndihmon në luftën kundër kancereve të ndryshme, veçanërisht kancerit të gjirit dhe zorrës së trashë.

Uji i arrës së arrës së arrës së kokosit, lëngu që gjendet brenda arrave të arrës së kokosit të rinj, jeshilë dhe të padëmtuar, është një lëng i pastër, i ëmbël që është një burim i pasur i sheqernave, vitaminave, mineraleve, elektroliteve, enzimave, aminoacideve dhe citokineve. Nga ana tjetër, është shumë i ulët në kalori, vetëm 39 kalori për 100 ml.

Konsumi i rregullt i ujit të arrës së kokosit mbështet shëndetin në shumë mënyra, siç janë:

Uji i arrës së arrës së kokosit përmban acid laurik i cili lufton kërpudhat, viruset dhe bakteret dhe lufton infeksionet dhe inflamacionin në trup
Duke qenë një burim i pasur i fibrave dietike, uji i arrës së kokosit rregullon nivelin e sheqerit në gjak dhe parandalon diabetin

Uji i arrës së kokosit është i pasur me bakër i cili parandalon rënien konjitive për shkak të plakjes dhe mbron qelizat nervore nga pllaka proteinike që kontribuojnë në përparimin e Alzheimerit

Uji i arrës së arrës së kokosit rehidraton trupin dhe kështu qetëson dhimbjet e kokës pasi dehidratimi është një nga shkaqet më të zakonshme të tij

Acidet yndyrore që ai përmban forcojnë flokët dhe rigjenerojnë atë
Uji i arrës së arrës së arrës së kokosit tretet lehtësisht dhe është i pasur me proteina, dhe ndrydh oreksin dhe rrit procesin e djegies së yndyrës

Ai përmban acide yndyrore omega-3 dhe acide të ngopura që stimulojnë prodhimin e kolagjenit dhe përmirësojnë shëndetin e lëkurës, duke trajtuar rrudhat, shenjat e shtrirjes dhe pikat e moshës

Prandaj, sigurohuni që ta përfshini këtë pije të shëndetshme në dietën tuaj dhe do të korrni të gjitha përfitimet e tij shëndetësore! Për më tepër, aroma e saj është absolutisht përrallore!/Indeksonline/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS