Udhët e historisë

Poezi nga Atdhe Geci

Mbushni rrugën njerëz të flamurit
mbushni rrugën njerëz të nderuar
jam fitorja juaj, i juaji i kryeherit
në flamur i kam të gjitha betejat

Këtë liri që gjaku ynë e mbolli
duajeni është e imja, e juaja, jona
Kosova kujtoj është e mençur
Shqipëri e Kosovë ju kam atdhe

Hapeni rrugën qytetar të nderuar
duajeni njëri- tjetrin, bashkohuni
vij nga stërgjyshërit e lashtë, nga
pleqtë me 10 mijë, e 15 mijë vjet

Kosovë,jam Isa, jam dardani juaj
Kosova e lirë më solli mes jush.
Dardani o nënë, fshima sot lotin
se historia asgjë askujt s ́ i falë

Luftuar kam Krajlin e Serbisë
Pashanë e turkut dhe Malin e Zi
Plagët në trup i kam shok udhe
armikun mik kurrë se kam bërë

2
————————-—————

Në Boletinin ku unë jam lindur
kumbuese është lëkura daulleve
paqja dhe lufta, toka dhe stuhitë
këtu e kanë të njëjtën moshë

Kosovë, jam Isa, biri Shqipërisë
po ju pyes, a jeni njeh së afërmi
po dëgjoj, shumë jeni degëdisë
Kosova qenka jo pak e vogëluar

Në Boletin kam plisin e gjyshit
veshjen e dasmave dhe të luftës
u ktheva në lavdinë e betejave
të kremtoj edhe unë sot me ju

Që liria e fituar të ketë shëndet
pyes, Azemi a është në Drenicë
pyes, Hasani a është n ́Prishtinë
Molla kuqe pse qahet në Shkup

Kosovë, kremto mos u shqetëso
Shqipëri është dhe Boletini im
U kënaqa me daullet e fitores
Por ç´u bë me flamurin kuq e zi!..

3
—————————————

Në vendet ku liria është e huaj
ka trazira, ndeshje kundështish
fjalët e tiranëve ende dëgjohen
dhe kërcënojnë at ́ që e fituam

S ́më mjafton të jem i nderuar
eunukët historinë e poshtërojnë
mendja njeriut si kap të gjitha
Shqipëri e Atdhe është Kosova

Shqiptar, duajeni atdheun, mos
ia nxini kraharorin me babëzi
Këtë liri që gjaku ynë e mbolli
është fitorja që sot po festojmë…

Në këto gjëmime të historisë
jem pjesë e luftërave të mëdha
Burra, liria sot ka një plagë më
pak, që ta përjetojmë këtë çast

O Dritë e këngëve të shtëpisë
asgjë s ́kemi ngrënë dhe pirë
nga argjendet që i ka Kosova
Kosova, nuk është atdhe pa zë..

4
—————————————

Kosovë, Shqipëri, dhe Çamëri
trim më bëri dashuria për atdhe
unë e pata guximin për luftën
që t ́i dalim zot vetë vendit tonë

Ky përbashkim i atdheut tonë
është pjesë e gjaktë e historisë
pjesë e jetëve tona të jetuara
pjesë e mendjes të këtij populli

Po vij nga më të lashtit e tokës
në një qytet tjetër të të lashtëve
gjuha e eshtrave sot flet qartë
ADN-ëja sot shkruhet e lexohet

Atdhe, ti je antiku i të lashtëve
popull i flamurit më të bukur
jepi krahë lirisë tuaj, dhe krijo
uji i thëllimave i shton cilësitë

Në këtë tokë të pasur me lufta
asgjë s ́ka më të shenjtë se liria
Kosovë, kam ADN e këtij dheu
Shqipëri e Çamëri i kam atdhé!…

Atdhe Geci

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).