UBT-së i licencohet laboratori për testime COVID-19

Bordi për Licencim të Institucioneve Private Shëndetësore ka licencuar UBT-në, për të kryer testime me metodën RT- PCR për COVID-19.

UBT është qendra më e madhe e inovacionit për mjekësi në Kosovë, ku posedon Poliklinikën e pajisur me laboratorë të standardeve evropiane për të zhvilluar këto testime.

Pas vendimit për licencim dhe pas procesit të furnizimit me teste, do të fillohet puna me testimin e qytetarëve, testime që përcaktojnë sëmundjen që e shkakton koronavirusi ose nëse virusi është aktiv.

Për hapat e mëtutjeshëm dhe për fillimin e testimeve, UBT do i njoftojë gjithë qytetarët ditëve në vijim.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).