UBT mbajti virtualisht ceremoninë e gradimit të studentëve

Të emocionuar dhe krenarë që kurorëzuan suksesshëm arritjet gjatë studimeve, këtë vit rreth 1 mijë e 500 absolventë të UBT-së përjetuan një ditë tejet të veçantë, patën një përvojë unike dhe të papërsëritshme, pasi që virtualisht mbyllën ciklin e studimeve në profesionet e tyre.

Këtë herë lumturinë në këtë ceremoni ata e shprehën online, në ceremoninë e gradimit, që UBT e organizoi për ta në shenjë falënderimi.

Suksesi i ditës së sotme, sipas rektorit të UBT-së, prof.dr Edmond Hajrizi, është rezultat i punës disavjeçare. Sipas tij, institucioni është përkushtuar që studentët të përgatiten dhe të bëhen profesionistë, e mbi gjitha të jenë imazhi dhe krenaria më e madhe e këtij vendi.

“Do të doja që të shpreh respektin tim dhe të shpreh besimin tek ju, sepse që nga sot ju jeni ambasadorë të UBT-së. Si institucion i klasit të lartë të arsimit në Kosovë që është UBT, u kemi ofruar dhe vazhdojmë të ofrojmë mbështetje të lartë për projekte kërkimore dhe hulumtime të gjithë studentëve. Sfidat e këtij viti nga pandemia nuk na kanë dhënë shenja që ne të ndalim mësimin, pasi që për ne si institucion është e rëndësishme të vazhdohet ëndrra juaj që keni filluar në rrugën akademike, andaj edhe mësimin e kemi kaluar në formë digjitale.”, është shprehur në fjalën përshëndetëse të tij, Presidenti i UBT-së, prof. dr. Edmond Hajrizi.

Rektori Hajrizi, në fjalën e tij drejtuar studentëve, nga Kampusi Inovativ i UBT-së, në Lipjan, ka thënë se Kosova ka nevojë për njerëz kompetentë që kërkohen nga institucionet dhe kompanitë, e ne si UBT kemi ndërtuar personalitete të tilla, sepse ndërtimin e gjeneratave të fuqishme intelektualisht ia kemi borxh vendit dhe mijëra prindërve që ia besuan UBT-së shkollimin e fëmijëve të tyre.

Ish-studentët e UBT-së, Gëzim Selimi, Labinot Vuniqi, si dhe absolventja Erblina Ademi, kanë treguar për eksperiencat e tyre dhe sukseset që ata arritën gjatë dhe pas studimeve në UBT. Ata falënderuan rektorin prof. dr. Edmond Hajrizi, profesorët dhe të gjithë stafin e UBT-së, për përkushtimin, bashkëpunimin dhe profesionalizmin e treguar.

Duke vlerësuar situatën me pandeminë Covid-19, studentët nuk ishin të pranishëm fizikisht, por virtualisht ata dhanë premtimin që do t’i shërbejnë shkencës, do të kontribuojnë me përgjegjësi në zgjidhjen e problemeve të shoqërisë dhe zhvillimit të ardhshëm prosperues.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).