UBT ka filluar përdorimin e teknologjisë aeronautike, funksionalizohen dronët për transport të shërbimeve

UBT është institucioni i parë i arsimit të lartë në Kosovë që ka bërë investime në industrinë e aeronautikës dhe hapësirës ajrore përmes Fakultetit të Mekatronikës, program që mesin e specializimet unike e ka edhe Inxhinierinë e Aeronautikës.

Përveç ofrimit të studimeve në një fushë tashmë të re në Ballkan, në UBT në kuadër të këtij fakulteti po punon edhe në implementimin e teknologjive tejet inovative në industri, sikurse është edhe teknologjia e dronit.

Përveç edukimit dhe zhvillimit të kësaj teknologjie, UBT ka zhvilluar programin për “SMART CITY” dhe “SMART MOBILITY”, program në të cilin po përdoren dronët në transportin e shërbimeve të ndryshme në komunikim ndërmjet objekteve dhe kampuseve inovative të UBT-së.

Tashmë dronët janë vënë në funksion dhe është bërë lansimi i parë i përdorimit të tyre, teknologji në të cilën përfshihen edhe elementet e inteligjencës artificiale, teknologjia aurodinamike e hapësirës, teknologjia e shmangies së objekteve dhe të tjerët, sigurisë kibernetike, si dhe teknologji të tjera të ndërlidhura me këtë projekt.

Ky program ka për qëllim ngritjen mobilitetit të qëndrueshëm duke zvogëluar ndotjen e ambientit, rritjen e efikasiteti dhe efiçiencës në punë.

UBT përpos kësaj teknologji e dini se ka impletuar edhe teknologjitë tjera të së ardhmes, siç janë: Robotika, 3D Printerët., Teknologjia 5G, Siguria Kibernetike, etj.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).