UBT, institucioni i parë arsimor që fillon të mbajë provimet online

UBT është institucioni i arsimor në vend, ku përveç që është përkushtuar që të ofrojë mësim cilësor, gjithashtu në mësim ka inkuadruar teknologjinë e fjalës së fundit në mënyrë që të ndihmojë studentëve në zhvillimin e tyre profesional.

Tashmë, UBT ka zhvilluar platformën tejet inovative për vlerësimin e studentëve në distancë, duke u bërë kështu institucioni i parë arsimor në Kosovë që zbaton një platformë të tillë. Sot mijëra studentë të të gjitha fakulteteve të UBT-së, patën rastin të vlerësohen online në afatin plotësues, falë platformës që institucioni e ka zhvilluar enkas për provime.

Rektori i UBT-së, prof.dr. Edmond Hajrizi duke iu dëshiruar suksese të gjithë̈ studentëve në provime tha se UBT ka zhvilluar një platforme dhe një proces të bazuar në praktikat e teknologjisë së fundit për të vlerësuar studentët në distancë.“Zbatimi i teknologjia të avancuar që gjendet në UBT, zhvillimi i platformave shumë inovative, bëhet me qëllim që studenti të ndahet i kënaqur nga ne, sepse më shumë se gjitheçka e duam që suksesin e studentëve tanë. Andaj UBT në kohë pandemie ka marrë masa konkrete që studentët të mos humbin asgjë nga procesi i realizimit të planeve akademikë, duke mundësuar që studentët të arrijnë sukseset e veta me kohë”, tha rektori Hajrizi.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).