UBT, institucion që aftëson profesionalisht studentët në fushën e Gazetarisë dhe Komunikimit

UBT i përgatit profesionalisht studentët e vet për industrinë mediale, teksa ata dalin të diplomuar nga institucioni dhe të aftësuar për të analizuar mënyrat në të cilat media reflekton, përfaqëson dhe ndikon në botë.

Programi i studimit Media dhe Komunikim në UBT u ofron studentëve përgatitje praktike për karrierë të suksesshme mediale, i vetmi fakultet që u mundëson studentëve edhe specializimin në fushat si: gazetari, komunikim, menaxhim i medias, marrëdhënie me publikun, regji televizive, gazetari on-line, kamerë dhe fotografi.

Programi është i harmonizuar në atë mënyrë saqë kombinon ligjëratat teorike me praktikë, organizon seminare, aktivitete me partnerë medial, vizita studimore brenda dhe jashtë vendit në mediat më të njohura, etj.

Këtë vit, në këtë program studimi është bashkëngjitur edhe trendi i fundit i teknologjisë, ku studentët do të mësojnë përmes Realitetit Virtual, mësim që zhvillohet dhe shfaqet përmes syzeve 3D.

Përveç kësaj, UBT posedon edhe Televizionin, Radion, Portalin dhe Gazetën, në kuadër të së cilave studentët do të zhvillojnë punën praktike me qëllim të zbatimin të teorisë në praktikë.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).