Tymtari që ndot ambientin…

Në hapësirat e Shtëpisë së Shëndetit “Presheva” në Preshevë, gjendet ngrohtorja që ngrohë këtë institucion shëndetësor, e që nga tymi i saj ndotet seriozisht kjo pjesë e qytetit.

Në këtë pjesë, kudo kundërmon erë e pakëndshme të qymyrit të djegur, që del nga oxhaku i lartë dhe i gjerë.

Po ashtu, përpos këtij institucioni që ballafaqohet çdo ditë me këtë tym janë edhe shtëpia e kulturës “Abdulla Krashnica” dhe Biblioteka e Qytetit “Mehmet Jusufi”, të cilat drejtpërdrejtë kanë qasje me këtë, që e dëmton edhe shëndetin e njerëzve.

Kjo ngrohtore pushon së funksionuari vetëm në stinën e verës, ndërsa ky tym shihet çdo ditë në stinën e vjeshtës dhe të dimrit, kur ka nevojë të dhezet.

Duhet që në të ardhmen të punojnë organet kompetente që të eliminohet ky tym që e ndotë seriozisht ambientin tonë…/bilall maliqi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).