Tri pijet e shëndetshme që duhet t`i pini

Zgjedhja e ushqimit të shëndetshëm është shumë me rëndësi nëse dëshironi të ndiheni mirë.

Sa kujdeseni në pijen tuaj gjatë ditës, a pini ujë mjaftueshëm sa i duhet organizmit tonë, të gjitha këto luajn një rol mjaft të rëndësishëm në shëndetin tuaj, transmeton lajmi.net.

Këto janë tri pijet që duhet ti konsumoni çdo ditë, që të jeni të shëndetshëm.

Uji

Ne të gjithë e dimë që hidratimi i trupit është shumë i rëndësishëm. Por, shumica e njerëzve përjetojnë sëmundje të ndryshme nga mos konsumimi i mjaftueshëm i ujit gjatë ditës.

Uji jo vetëm që ndikon në organet tuaja por edhe në mënyrën e të menduarit më qartë.

Çaji i gjelbër

Çaji i gjelbër është vërtetuar se është ndër pijet më të shëndetshme e cila parandalon kancerin, gjithashtu çaji i gjelbër përmirëson funksionin e arterieve, që bënë të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare.

Çaji hibiskus

Nga pirja e përditshme e çajit të hibiskusit mund të përfitojnë njerëzit me tension të lartë të gjakut, shkruan holisticlivingtips.

Çaji i hibiskusit mund t’i ofrojë disa përfitime shëndetësore për njerëzit me diabet të tipit 2. Gjetjet preliminare nga kërkimet e bazuara në kafshë dhe studimet testuese indikojnë se ekstrakti i hibiskusit mund të ndihmojë në mbajtjen e kolesterolit në kontroll dhe si rezultat të mbrojë nga arterioskleroza.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).