Tri legjenda – një Shqipëri

Nga Demir Krasniqi

Hej , ani si bylbylat , o, prej kafazit –
More, po i këndojmë , o, TRIO ZAJAZIT !
More, Bacë – Rexhepit , me djem të vet –
More, që kënduan për ne , shumë vjet !
Ani , kur këndonin TRIO ZAJAZI –
Ani , shuhej malli e shkrepte gazi !
Ani, me atë “ISON” kërçovare –
Ani, këngë e valle , o, mahitare !…

Hej, ani zëri i tij , o, vinte si fryma –
More , “Në bahçe , o, na ka ra bryma !”
More, mirë ia këndonte “Zullufet e Ajshes “,
More, mirë ia fshinte lotët prej faqes !
Ani , “Na pikuan gjethet e ullirit “ –
Ani, shpejt ia mbërrini , o, stina e Dimrit !
Ani , dheu i zi , o, Rexhën përbiri –
Ani, bora e bardhë , o, zërin ia ngriri !

Hej, ani këta bylbyla , o, kush na i thirri ?
More, n’ Elbasan , o, Isuf Myzyri !
More , shkoi Rexhepi , o, nga Kërçova ,
More, shkoi Qamili , o, nga Gjakova !…
Ani , formuan “TRION LEGJENDARE “ –
Ani, t’i këndojnë këngët , o, gjithë shqiptare !
Ani, u bashkuan në PËRJETËSI –
Ani, TRI LEGJENDA – NJË SHQIPËRI !

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).