Tri femra shqiptare, tri storie suksesi në Amerikë

“Mezi pres të hap dyert e diskutimit që janë mbyllur për dekada në lidhje me Gratë Shqiptare dhe të Drejtat e Njeriut në komunitetin tonë”

Tri vajza shqiptaro-amerikane në Michigan, të quajtura Sava Lelcaj-Farah, Gjina Lucaj dhe Emina Cunmulaj janë të ftuara në Universitetin e Michigan-it për një bashkëbisedim me temën: “Gratë shqiptare me potencialin për të ndryshur të ardhmen”, shkruan albinfo.ch.

Kjo ngjarje do të zhvillohet në Universitetin e Miçiganit të dielën, më 15 mars 2020.

Temat të cilat do të trajtohen në këtë takim dë të jenë kryesisht për rolin e gruas shqiptare në shoqëri, pozita e saj në punë dhe dominimi i tyre në biznes.

Emina Cunmulaj është një model dhe shembull i mirë, me një karrierë si modele dhe ka përfunduar studimet në Universitetin e Harvardit. Së fundmi, në galerinë e fotove të postuara nga Emina, kuptohet se në Javën e Gruas ajo ka qenë e ftuar në Harvard për të folur si modele dhe filantropiste. Dhe jo vetëm kaq, sepse të dielën ajo do të flasë për gruan dhe të drejtat e saj, shkruan albinfo.ch.

“Mezi pres të hap dyert e diskutimit që janë mbyllur për dekada në lidhje me Gratë Shqiptare dhe të Drejtat e Njeriut në komunitetin tonë”, është shprehur Emina. /Albinfo.ch

Tri femra shqiptare, tri storie suksesi në Amerikë

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).